کابینت ممبران چیست؟

کابینت‌ممبران یا وکیوم نوعی از کابینت های چوبی است که جنس مغز آن از نوع MDF و یا نئوپان است که البته از نئوپان به دلیل پایین بودن کیفیت به ندرت استفاده میشود و تفاوت آن با کابینت MDF در نوع روکش است.
در واقع کابینت‌ممبران نوعی کابینت MDF است که روکش آن با تکنولوژی وکیوم انجام گرفته است.

البته یاد آوری این نکته لازم است است که جنس بدنه تمام کابینت ها از MDF سفید می باشد و تفاوت انواع کابینت در نوع درب های آن می باشد.

دستگاه پرس وکیوم:

پرس وکیوم ممبران نسل قدیم دستگاه های پرس روکش بر روی چوب بوده است.
این دستگاه ها هرگز به مرحله ی تولید داخلی نرسیدند و تماما به صورت وارداتی از کشورهای خارجی وارد می شدند.

کابینت ممبران در طراحی کلاسیک:

دستگاه پرس وکیوم
کابینت کلاسیک وسبک های سنتی همواره مورد پسند و منطبق با سلیقه ایرانیان بوده است، حکاکی و منبت و سرستون ها اجزای جدایی ناپذیر این نوع کابینت به شمار می آیند، جنس کابینت کلاسیک که در گذشته اجرا می شدند از چوب طبیعی و حکاکی و ابزارهای به کار گرفته شده در این کابینت همگی به صورت دستی انجام می شد که علاوه بر زیبایی زیاد هزینه بالایی نیز به همراه داشت، همچنین در کابینت های MDF به دلیل نوع پرس روکش (فرآیند لمینت) امکان ایجاد نقش و نگار و حکاکی بر روی صفحه چوبی نمی باشد.

از این رو بعد از ورود تکنولوژی CNC به صنایع آهن و شیشه، با به کار بستن این فناوری در صنایع چوب، امکان ایجاد نقش و نگارهای دلنشین بر روی صفحه های چوبی به جود آمد و درسال های اخیر کابینت ‌ممبران به خوبی جای خود را در آشپزخانه های ایرانی پیدا کرده است.

نحوه تولید کابینت ممبران

در شرکت کابینت و دکوراسیون ما، طرح مورد نظر ابتدا در نرم افزار ۳DMAX که تخصصی ترین نرم افزار در عرصه طراحی ۳ بعدی می باشد طراحی و مدل می شود، در مرحله بعدی مدل طراحی شده توسط دستگاه CNC به وسیله نرم افزار های مخصوص خود (رادونیکس یا آرت کم) طبق الگوریتم های مختصاتی که برای دستگاه تعریف می شود بر روی صفحه چوب (صفحه چوب بدون روکش یا یک طرف روکش شده) پیاده سازی می شود.

بعد از پیاده سازی طرح ۳ بعدی روی صفحه چوب سطح آن کاملا با سمباده پرداخت می شود، بعد از این مرحله سطح چوب از طریق پمب باد کاملا عاری از هرگونه گرد و خاک یا آلودگی و براده باقیمانده از CNC شود، بعد تمیز کاری صفحه چوب به اتاق چسب برده می شود و سطح آن به وسیله پمپ با چسب چوب مرغوب آغشته می شود، بعد از چسب کاری صفحه چوب آماده پرس وکیوم یا همان روکش ممبران می باشد.

در این مرحله تخته ها روی دستگاه وکیوم چیده می شوند، بعد از روشن کردن دستگاه تخلیه هوای داخل دستگاه توسط مکنده های قوی صورت می گیرد سپس المنت ها شروع به داغ شدن کرده و باعث ایجاد حالت خمیری در ورق روکش می نمایند، که بعد از رسیدن به دمای مناسب قسمتی که روکش روی آن سوار است به سمت پایین آمده و به روی قطعات CNC شده کشیده می شود و توسط چسبی که قبلا روی سطح چوب خورده به روی چوب می چسبد.

البته بعد از مرحله CNC می توان سطح چوب را با رنگ پلی اورتان نمود که در این حالت دیگر نیازی به وکیوم نمی باشد، البته اینکار تا حدودی قیمت کابینت آشپزخانه شما را بیشتر می کند.

چرا کابینت‌ممبران محبوبیت بالایی دارد

دستگاه وکیوم ممبران
کابینت ممبران جزء کابینت کلاسیک است، سبک کلاسیک به دلیل وجود منبت ها و فرایند تولید پیچیده تر نسبت به سبک مدرن هزینه تولید بالاتر و بالطبع قیمت بالاتری دارد، در بین کابینت های کلاسیک کابینت ممبران قیمت تمام شده کمتر و بالطبع هزینه کمتری نیز نسبت به سایر سبک های کلاسیک دارد.

علاوه بر آن به دلیل زیبایی این کابینت لوکس، جایگاه خود را در قلب آشپزخانه های ایرانی باز کرده است.

طراحی زیبا و لوکس کابینت ممبران:

کابینت کرم رنگ ممبران
یکی از مهمترین فرآیند ساخت یک کابینت آشپزخانه، طراحی منحصر به فرد، مطابق با شرایط آن آشپزخانه است، جای لوله های ورودی و خروجی،هود و جانمایی تاسیسات بسیار مهم هستند، بنابراین اگر قصد دارید صاحب یک کابینت‌ ممبران زیبا و بی نقص باشید باید تمامی المان های ساخت یک کابینت مطابق با شرایط آن آشپزخانه در نظر گرفت و طرح های کپی شده به هیچ عنوان استفاده نشود.

تنوع رنگ در طراحی کابینت ممبران

ممبران سفید طلایی

یکی از مزیت های شاخص کابینت ‌ممبران تنوع رنگ روکش آن است، فقط کافیست رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید تا آن را برای شما طراحی و خدمتتان ارائه کنیم.

تنوع درب ها در طراحی کابینت ممبران

درب کابینت ممبران
یکی از دغدغه های بزرگ مشتریان در هنگام سفارش کابینت ممبران نوع حکاکی درب ها است، ما قبل از طراحی کاتالوگ درب ها را خدمتتان ارائه می کنیم و شما در بین درب ها می توانید نوع درب به همراه منبت های آن را ببینید و انتخاب کنید.

مزایای کابینت ممبران:

قیمت مناسب کابینت ممبران

کابینت‌ممبران جزء دسته کابینت کلاسیک در آشپزخانه محسوب می شود همانطور که قبلا اشاره شد سایر کابینت های کلاسیک دارای روکش یا همان فینیشینگ هایی با قیمت های بالاتری دارد و از جنس وکیوم است، پس در نظر داشته باشید کابینت ممبران قیمت کمتری نسبت به رنگ، روکش چوب، چوب و رنگ های پلی استر و پولیشی دارد و جزء ارزان قیمت ترین کابینت های کلاسیک است.

تنوع رنگ در کابینت ممبران
رنگهای مختلف ممبران

تنوع رنگ در روکش های وکیوم یکی از بزرگترین مزیت های کابینت های ممبران به حساب می آید، دوستدار چه رنگی در کابینت آشپزخانه هستید؟!
سفید؟
مشکی؟
کرم؟
قهوه ای؟

خوشبختانه تمامی این رنگ های در طیف های رنگی مختلف کم رنگ و پررنگ در روکش های وکیوم موجود است.

القای حس طبیعی

کابینت های ممبران به دلیل فشردگی و استحکام و بدون گره بودن جنس مغزخود محدودیت ها و معایب کابینت های چوبی ندارند.

همچنین به دلیل نوع روکش خود حس طبیعی بودن و نشاط کابینت چوبی را به خوبی القا می کنند.

استفاده از اکسسوری در ستون های زمینی و کمدی

اکسسوری در ستون های زمینی و کمدی
اکسسوری های در کابینت ممبران یکی از پرکاربرد ترین فضاها برای قراردادن ادویه جات و لوازم ماشین لباسشویی و ظرفشویی است، اسکسسوری علاوه بر اینکه از فضاهای پرت مثل ستون ها استفاده می شود از ریخت و پاش موارد فوق جلوگیری می کند.

سازگاری با محیط زیست:

کابینت هایی که با مغز MDF تولید می شوند به دلیل اینکه از نوعی چوب فرآوری شده تهیه می شوند باعث قطع درختان کمتری می شوند.

مقاومت در برابر رطوبت:

کابینت‌ممبران به دلیل نوع روکش PVC خود مقاومت بیشتری نسب به رطوبت در مقایسه با سایر کابینت های MDF دارند، اما در نظر داشته باشید هیچ کابینت آشپزخانه ای کاملا ضد آب نیست.

تمیزکاری کابینت ممبران:

همانطور که قبلا اشاره شد جنس رویه یا فینیشینگ این کابینت از pvc یا همان پلاستیک هست، پس نگران کثیفی آن نباشید و در صورت کثیف شدن به راحتی تمیز می شود.

هزینه نگهداری پایین در کابینت آشپزخانه وکیوم

خراب شدن کمتر قطعات و لوازم جانبی در کابینت‌ آشپزخانه وکیوم به این معناست که علاوه بر اینکه موجب افزایش طول عمر و دوام کابینت ها می شود؛

هزینه تعمیر و نگهداری آنها را نیز کاهش می‌یابد و به همین دلیل خرج کمتری روی دست شما می گذارد.

معایب کابینت ممبران:

نیاز به نظافت بیشتر

با توجه به وجود شیار و ها و نقش و نگار هایی که روی نمای کابینت ممبران وجود دارد، این نوع کابینت نیاز به نظافت بیشتر دارد، از طرفی روکش وکیوم به دلیل ماهیت pvc بودن آن، لکه ها به راحتی تمیز می شود.
سخت پیدا کردن طرح مناسب در هنگام تعمیر گاها ممکن است بر اثر ضربه و یا اصابت جسمی درب کابینت آسیب ببیند، در این صورت پیدا کردن طرح مشابه درب قبلی در بازار خیلی کار راحتی نیست، البته در شرکت کابینت و دکوراسیون ما این خدمت را برای مشتریان خود انجام می دهیم تا در این مواقع شما خیلی کار سختی نداشته باشند.

افت شدید کیفیت در صورت استفاده از مواد نامرغوب

این مشکل البته خاص کابینت‌ممبران نیست به عبارت دیگر تاثیری که استفاده از مترالا نامرغوب در افت کیفیت کابینت می گذارد شاید در هیچ نوع کابینتی اینقدر نباشد.

بنابراین مترالص مورد استفاده در ساخت کابینت خیلی اهمیت دارد؛

تمامی مواد مصرفی مثل چسب و نوع روکش باید از مترالن با کیفیت باشد در غیر این صورت به مرور زمان خاصیت خود را از دست می دهند.

عوامل موثر بر قیمت تمام شده کابینت ممبران

یکی از مواردی که تاثیر زیادی بر قیمت کابینت ممبران دارد، نوع و مقدار حکاکی و نقش و نگار به کار رفته روی چوب می باشد، همچنین نوع یراق آلات به کار گرفته شده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

جنس دستگیره ها می تواند از جنس برنز، برنج، کروم یا استیل باشد، که با توجه به رنگ کابینت می بایست رنگ یرآق آلات متناسب با آن انتخاب شود.

البته نوع مغز چوب و چسب مورد استفاده نیز خیلی اهمیت دارد، مغز چوب مورد استفاده شده معمولا از جنس واناچای، کاستومانا و چامسون می باشد، که تمامی آن ها دارای تراکم فیبر بالا هستند، البته توجه داشته باشید که هزینه یراق آلات و دستگیره به عهده سازنده کابینت می باشد.

اما در مواقعی که مشتریان اصرار به استفاده از یراق آلات اتریشی مانند یراق آلات بلوم دارند این مابه التفاوت توسط مشتری پرداخت می شود، جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت کابینت ممبران اینجا کلیک کنید.

برای استعلام قیمت روز کابینت ممبران با ما در تماس باشید: ۰۹۳۵۵۳۵۰۲۶۸

منبع مطلب: سایت گریت کابینت